Ahsen Demirci Güzellik Salonu – Diyetisyen Neslihan Aktepe

Öz ailesi medyanın yakından takip ettiği bir aile olduğu için Defne Öz’ün 20 kilo zayıflatan diyeti de gündemden düşmedi. Defne, oldukça kilolu bir çocukluk ve öğrencilik dönemi geçirmiş, hatta 17 yaşında 90 kiloya kadar çıkmıştır. 25 yaşında “neden zayıf ve sağlıklı değilim?” diyerek başladığı program ile 20 kiloya veda etmiştir. Peki, Defne Öz nasıl kilo verdi merak ediyor musunuz?

Dr. Mehmet Öz’ü sağlıklı yaşam önerileri ve yaptığı tv programları ile tüm dünya yakından tanıyor ve takip ediyor. Mehmet Öz’ün en sevdiğim yanı daima “daha mutlu, daha sağlıklı ve daha uzun yaşam “ için halka önerilerde bulunmasıdır. Önerileri de çoğu zaman uygulanabilir niteliktedir.

ÜNLÜ KALP CERRAHININ KIZI NASIL BU KADAR KİLO ALABİLİR?

“Dünyada sağlıklı yaşamı ve beslenmeyi anlatan ünlü kalp cerrahının kızı nasıl oluyor da, 17 yaşında 90 kilo olabiliyor “ dediğinizi duyar gibiyim. Evet, maalesef ki çok sağlıklı beslenen, evlerine asla kola, cips, işlenmiş gıda v.s almayan ailelerin çocukları da kilolu veya obez olabiliyor, Üstelik bu ailelerde, sağlıklı beslenme ve ideal kilolu olmak konusunda, çocuklara ailelerin tam desteği olmasına rağmen. Genetik etkiliyor deseniz, ailelerin kilo durumu ortada! Zaten genetik %45 etkiliyor, bu durumda geriye kalan %55’lik bölümdeki kişinin yapmadıkları önem kazanıyor. Fizyolojik faktörleri de bertaraf etmek için, kan tahlillerinde insülin direnci, hipotroidi, demir, çinko, B12, folik asit, D vitamini eksikliğine bakılarak, gerekli durumlar için hekim tarafından tedavisi yapılmalıdır. Geriye sorgulanacak konu spor kalıyor. Aldığınız kaloriye göre harcadığınız kalorinin daha fazla olması gerekmektedir. En iyi yöntem de çocukların haftada 3 gün sevdiği bir spor dalı ile uğraşmasıdır.

KİLOLU İNSANLAR YEDİKLERİ İLE AŞK YAŞARLAR

İnsanlara “yemek için yaşayanlardan mısın, yoksa yaşamak için yiyenlerden mi? “ sorusunu sormak aslında kişinin beslenmesi hakkında birçok ipucu verir. Kilolu veya obez kişiler yemekler ile resmen aşk yaşarlar. Ülke sınırları içinde, hatta yurt dışında bile en iyi yemeği yapan mekânları Onlar bilirler. Hatta o kadar abartırlar ki sanırsınız üniversitede doktorasını bu konuda yapıyorlar.

SAĞLIKLI BESLENME PROGRAMI + EGZERSİZ + PSİKOLOG DESTEĞİ 

Defne Öz ve onun gibi sürekli sağlıklı beslenen, kilolu olmayan ailelerin çocukları için; psikolog ve diyetisyen iş birliği ile çalışarak “neden sürekli aşkla yemek yiyorlar? “ ya da “neden fizyolojik ve genetik yatkınlık olmamasına rağmen kilo alıyorlar? “ sorularını cevaplamak gerekir. Tüm bu sorular cevaplandığında, kişinin fiziksel, fizyolojik ve psikolojik durumuna göre kişiye özel olarak hazırlanacak, sağlıklı beslenme programı + egzersiz + psikolog desteği ile kilo sorunu sonsuza kadar ortadan kalkacaktır.

DEFNE ÖZ’ÜN DİYET LİSTESİNDEKİ 3 KURALI 

Kural 1

Kendi kilonuzun yarısı kadar ons (kütle birimi) cinsinden su tüketmek

Örnek: 80 kilo olan bir kişi 40 ons, dolayısıyla 1,2 litre su tüketmeli. Uzman görüşüm; Hayır yanlış! Kilogram başına 30 hatta 35 ml su tüketmelisiniz. Bu hesaba göre 80 kilo olan kişi için ihtiyaç 2,4 litredir. Günlük su ihtiyacı, gebelik, emzirme, spor, yaş, cinsiyet, hava şartları ve hastalıklara göre de değişir. Unutmayın ki vücudumuzun %60-70 i sudur ve günlük su tüketimi çok önemlidir. Yeterli sıvı alanlar daha kolay kilo verebilirler, konsantrasyonları daha iyidir ve ciltleri de daha parlaktır.

KURAL 2

Bir şey yemeden önce yaşınıza kadar saymak

Örnek: 25 yaşındasınız. Sizin için son derece zararlı olan yiyeceği yemeden önce 25’e kadar sayıyorsunuz. Zararlı olan her yiyeceğe bu uygulamayı yapmak psikolojik olarak yemenizi engelleyerek sizi kontrol altında tutacaktır. Sağlığımız için faydalı olan yiyeceklerle kendinizi şımartmakta özgürsünüz. Uzman görüşüm; Evet olabilir! Süre uzadıkça kişi yeme isteğinden vazgeçer. Tokluk hissi beyinden 20 dakika gelir. Çok çiğnemek, yemeğe başlamadan 10 dakika önce 1 bardak su içmek, yemeğe salata ile başlamak da başarılı yöntemler arasındadır. Zararlı besini gördüğünüzde ortamı terk edin, 5 dakika sonra tekrar geldiğinizde ilk andaki gibi yeme isteği duymayacaksınız.

Kural 3

Yatmadan 3 saat önce yemeği bırakın 

Bu uygulamaya başladığınız günden beri yavaş yavaş şişmanlık biyolojisini yan tarafa iterek uzaklaştırırsınız. Bugüne kadar aldığınız kiloları vermek daha kolay olacaktır sizin için. Yediğiniz porsiyonları küçültün, eğer zayıflamak istiyorsanız bunun içinizden gelmesi gerekiyor ancak bu doğrultuda sağlıklı ve dengeli bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Uzman görüşüm; Evet doğru! Akşam öğünü ne kadar hafif olursa o kadar kolay kilo verebilirsiniz. Akşam öğününü hafifletmenin en iyi yöntemi de öğleden sonra duruma göre 1 veya 2 ara öğün yapmaktır. Yatmadan 3 saat önce yemeği kesmek hem reflü şikâyetinizi azaltır, hem de daha kolay kilo verebilmenizi sağlar.

Porsiyonları küçültmek sizin için zor geliyorsa size önerim; tabaklarınızı küçültün!

Eskiden annelerimizin çeyizinde olan ve içine küçük porsiyonlar alan tabaklar çok idealdi. Hafızalarınızı yoklayın lütfen, tabaklar çok daha küçükken, depresyon çağın hastalığı değilken ve arabalar, tv, bilgisayar hayatımıza bu kadar çok girmemişken, obezite kapımızdaki en büyük düşman değildi!