21112016Kalıcı Makyaj –Mikro Pigmentasyon Nedir?

Mikropigmentasyon: İğne yardımı ile pigment boyaların cilt altına yerleştirilmesi.

Kalıcı makyaj veya daha doğru ismiyle “mikro-pigment uygulaması” mikro, steril ve tek kullanımlık bir iğne ile doğal ve mineral renklerin deri yüzeyinin hemen altına aşılanması işlemidir. Bu alerjik olmayan renkler özellikle yüz ve vücut kullanımı için tasarlanmış olup, katkı ve koku maddesi içermez. ; Mikropigmentasyonda kullanılan pigmentler, boya maddeleri, zamanla hücrelerin fizyolojik fonksiyonu olan FAGOSİTOZ ile yok olurlar. Hücre, pigmenti içerisine alır, parçalar ve yok eder. Diyebiliriz ki, mikropigmentasyon 2-3 sene de yok olur. Ancak yine de bu durum cilt tipi ile bağımlıdır, bazı ciltlerde pigmentler tamamiyle yok olmaz bazı gölgeler kalabilir.

Kalıcı makyaj dövme (Tattoo) ile benzer bir uygulamadır ancak  dövme tekniğinde boya cildin  daha derinine yerleşir.Kalıcı makyaja Almanya’da güzel sanatlar dalı olarak bakılır..

KALICI MAKYAJ GÜVENLİ MİDİR?

Gereken itina gösterilir ve hijyen kurallarına uyulursa,(uygulayıcının

Kalıcı makyaj konusunda bilgisi ve eğitimi yeterli ise) güvenlidir.

Kullanılan pigment boyaların (renklerin) güvenilir sertifikalı

olmaları gerekir. Kullanılan malzemenin tek kullanımlık steril

malzemeler olması gerekir. Böylece ortamdan herhangi bir hastalığın

bulaşma riski sıfırlanır. Pigmentasyon yaptırmadan önce, cilt

renginin alt tonlarındaki farklılıkları ortaya çıkaracak olan bir test

uygulanabilir. Bu test sayesinde kişinin alerjik olup olmadığı da

anlaşılarak herhangi bir alerjik reaksiyon riski ortadan kaldırılır.

Uygulama öncesi tüm temizlik gerekleri yerine getirilmişse riskler

Hemen hemen sıfırlanmış olur. Dikkat edilmesi gerekenler ana başlıklar

halinde şunlardır:

 

HİJYEN

* Tüm çalışma ortamı ve kullanılacak diğer aksam, ekipman ve

malzemenin uygun bir dezenfektan ile her çalışma öncesi ve sonrası

temizlenmesi zorunludur.

* Cihaz çalışma öncesi ve sonrasında uygun dezenfektan (sterilizatör

/ dezenfektan sprey) ile temizlenmelidir.

* Kullanılan cerrahi eldivenin her müşteri için yenilenmesi ve

uygulama sırasında gerekli görüldüğü zamanlarda değiştirilmesi

gerekir.

* Tüm iğneler, her yeni müşteri için yeni ve steril olmalıdır. Tek

kullanımlık iğne ve uçlar kullanılmalıdır.

KİMLERE TAVSİYE EDİLEBİLİR?

*Profesyonel hayatta sürekli iyi görünmek zorunda olanlar,

* Zamanı kısıtlı, çalışan kişilere.

*Dağılmayan makyajın avantajını kullanmak isteyen kadınlar.

* Seyrek, çok açık renk ya da yarım kaşları olan insanlar.

* Yüzlerinde bulunan asimetrik hatlardan kurtulmak isteyenler,

 

* Hassas gözleri olan kadınlar,

* Göz bozukluğu olan kadınlar,

* Kozmetik ürünlerine alerjisi olan kadınlar

* Seyrek kirpikleri olan kadınlar,

* Lens kullanan kadınlar,

* Arthritis hastalığı veya titreyen elleri olan kadınlar.

* Hastalık, kemoterapi gibi tedavilerden sorunları olan kişiler.

*Eski tekniklerle yapılan kalıcı makyajını düzelttirmek isteyenler.

Dünyaca kabul edilmiş bir diğer görüş ise çeşitli onarmalardır: Tavşandudak, areolanın yapılanması (göğüs ameliyatları sonrası meme ucu renklendirmesi), hastanın özgüvenini tekrar edinmesi için bazı  plastik cerrahi ameliyatları sonrası destekleyen düzeltmeler (doktor  işbirliğinde

 

 

 

KAŞ  

kas

 

3 boyutlu kıl efekti. Aralarındaki boşluklar veya tamamı eksik kaşlara kıl efektleri uygulamasıdır. Kaş aralarındaki boşluklara ince kıl çizme işlemi kıl kökünün çıkış hizasına uygulanarak çok doğal görününüm sağlanır. Tasarım öncesi kaşın doğru konumlanması için yüz şekli, göz ve dudak anatomisi dikkate alınmalı ,iyi bir analiz ve konsentrasyon gerektirir.Dolgu tekniği gibi uzun olmamakla birlikte doğal görünümünden dolayı tercih edilir.

Probleme yönelik işlem yapılır. Kaşlar için çizim eksersizleri gerekmektedir. Yumuşak uçlu bir kaş kalemi ile kişinin kaşı çizilir. Aynada karşıdan bakarak simetri kontrol edilir. Sağ ve sol tarafta asla %100 simetri sağlanamayacağı. Çünkü kas yapıları bile farklılık gösterebilir

Mümkün olduğu kadar uygulama yapılacak kişinin kendi kaşlarının bırakılması daha doğal bir görünüm verecektir. Kaş tamamen alındığında yapılacak uygulama doğallıktan uzaklaşacağı için kişi mutsuz olabilir. Daha açık bir ton geri dönüşü olabilecek çizimler gibi.

Dikkat edilmesi gereken kişinin kendi saç rengi, kaş, kirpik rengidir.Tek renk değil birkaç renk karıştırılarak istenen ton elde edilebilir. İlk uygulamada renk ve şekil konusunda daima opsiyonel çalışma gerekir. Uygulama süresi uyuşma işlemi ile 2,5 saattir tabii ki kişinin ağrı ve acı mukavemeti bu süreyi doğrudan etkiler.

 

Düzeltme: Kaş eksikliği,   (alopesi ) boşluk lekeleri, yara izi, bozuk şekil, istenilmeyen şekil,(uzun bir suratı daha oval gösterebilir, yuvarlak bir suratı daha dar gösterebilir).Asimetrik kaşları  olanlara, tıbbi bir nedenle kaşı dökülenlere yeni kaş yapılabilir.Belirginleştirme: Açık renk kaşın görüntüsünü koyulaştırmak, gölgelendirme ile kaşların yoğunluğunu artırmakModel değişikliği: Kısa bir kaşı uzatmak, kavis yoksa yaratmak (var ve düzensiz ise düzeltmek) ince bir kaşı   kalınlaştırmak.

DUDAK

Düzeltme: Eksik, belirsiz veya çatlak dudak çizgisini doğal dudak rengiyle vurgulama, kaza veya hastalık sonucu (yarık dudak gibi) şeklini kaybetmiş dudaklara şekil vererek daha doğal  görünmelerini sağlamak.

Belirginleştirme: Dudak konturunu koyulaştırmak, parlaklık vermek, dış çerçeveyi kalınlaştırıp makyaj hileleri ile dudağa  dolgun izlenimi vermek, çok dolgun dudaklara daha küçük görüntüsü vermek.Dudak içi renklendirilmesi, liplight (sadece üst dudağın kalp şeklini açık bir  renkle belirginleştirme),düzensiz dudak çevresini düzeltmek.

Model değişikliği: Dudaklara şekil vermek, çok ince  veya hiç gözükmeyen   üst dudağı  belirginleştirmek Yaşlanmadan veya sigara içmekten dudak    etrafında oluşan kırışıklıkları kamufle etmek.

Tüm dudağı renklendirmek. Gölgelemek.

 

GÖZ ÇEVRESİ (EYE  LİNER)

Düzeltme: Göz kapağı çizgisi ile düşük bakışlı gözlerin kaldırılması, dolgunluk vermek, göz torbası veya estetik ameliyatı sonrası düzeltme, dikiş izlerinin kamufle edilmesi, uygulamayla bitişik gözleri daha ayrık gösterebilir, küçük gözleri daha büyük göstermek mümkün olabilir.

Belirginleştirme: Seyrek kirpiklerin vurgulanması, etrafına sürmeli görüntüsü yaratmak (üst ve alt)..İsteğe göre model değişikliği(göz altı ve üstü), iddiasız gözleri daha egzotik gösterebilir

PARAMEDİKAL UYGULAMALAR

Saç Simülasyonu,Scalp Aesthetics

Küçük bölgeleri doldurmak

Yara ve yanık izi kamuflajı

Ciltteki lekeleri düzeltmek(hipo ve hiperpigmentasyon)

Mastektomi sonrasında areolanın yapılanması

Vitiligonun pigmentlenmesi

Yaralı dokuların gevşeme kamuflajı

MÜKEMMEL SONUÇ ALMAK İÇİN ÖNERİLER

Uygulama günü dinlenmiş ve stressiz gelinmeli.

Uygulamadan 1 gün önce kahve, alkol içilmemeli.

Uygulamadan 1 gün önce ve uygulama günü kanı sulandırabilecek ağrı kesici, örneğin aspirin alınmamalı.

Uygulama gününden 1–2 gün önce solaryuma girilmemeli.

Dudak bölgesine uygulamada, uygulatıcının herpes (uçuk) öyküsü var ise (doktora danışarak) uygulama gününden önce uçuk önleyici ilaç alınmalıdır.

 

UYGULAMA SONRASI RENK KAYBININ NEDENLERİ?

1- Kabukların erken koparılmasına. Uzman kişinin önerdiği krem ile bakımı tamamlanmalı ve kabuk soyulmamalıdır. Kabukları erken soyarsanız uygulamanın ömrünü kısaltırsınız.

2 – Cilt tipine . Kimi cilt yağlı ,kimi cilt kuru kimisi karma cilt dediğimiz cilt tipine sahiptir.

3 -Skatrizasyona ( cildin kendini yenileme özelliği ) Her cilt yapısı farklıdır.Ve cildin belli dönemlerde kendisini yenilediği bilinir.Bu durum uygulamanın ömrünü kısaltır ve kalıcı makyajın renginin zamanla açılmasına sebep olur

4 )-Pigmentlerin korneum tabakasına düzgün ve yeterince derin girmemesine bağlıdır.

5-)Sürekli olarak güneşlenmek veya solaryuma girmek yapılan kalıcı makyajın ömrünü kısaltacaktır. Mümkün olduğu kadar Kalıcı makyaj yapılan bölgeyi güneş ışınlarından korumak gerekir.Korunursa renk kaybı kısa süre içerisinde olmayacaktır. Güneşlenmeden önce yüksek faktörlü bir krem ile önlem alınmalıdır

-6 Pigmentasyon yapan kişini Uzman ve deneyimi olması, tecrübeli olması gerekir.

 

YA AĞRI?

Rahatsızlık derecesi, ağrı eşiğine, uygulayanın becerisine ve uygulanan prosedüre bağlıdır. Çoğu kişi uygulama anını hafif bir batma hissi olarak tarif eder. Kişinin ağrı duyarlılığı ve uygulayıcının el hafifliğine göre farklılık gösterecek minimum bir rahatsızlık söz konusudur. İşlem için gerekecek anestezi zamanını iyi hesaplamak gerekir. Uygulama bölgesinde oluşabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek ve bölgeyi uyuşturmak için yüzeysel anestezi kullanılabileceği gibi, bir doktor ya da diş hekimi gözetiminde lokal anestezi de yapılabilir. İşlemin uzunluğu kişinin hassasiyetine ve cildin genel durumuna göre değişebilir. Dövme uygulamasının aksine, cilt hafifçe kaldırılarak renk uygulandığından, uygulama daha ağrısız gerçekleşir. Aynı nedenle ciltteki travma da çok daha çabuk iyileşir. Uygulamanın tam anlamıyla kalıcı olması, bazı şeylere dikkat edilmesini gerektirir. Güneşin UV ışınlarına fazla maruz kalmak ya da solaryum seansları, cildin fazla kuru olması bazı uyuşturucular ve sigara kalıcılığı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Alfa-hidroksi, retin-a ve glikolik asit, kalıcı makyaj uygulanan bölgelerden uzak tutulması gereken maddelerdir. Aksi halde etki azalabileceğinden belli sürelerde ekstra bakım gerekebilir. Göz kapaklarına güneş korumalı krem kullanmak, eye-liner uygulanmış gözlerde güneş gözlüğü takmak, dudaklara koruyucu sürmek gibi bazı önlemler makyajın kalıcılığını arttıracaktır Çoğu kişi uygulama sonrasında normal hayata derhal devam edebilir.

 

 

KALICI KAŞ UYGULAMASI…

 • Kaşların yoğunluğu artırılabilir.
 • Bozuk kaş şekli kaş yayı vurgulanarak güzelleştirilebilir.
 • Seyrelmiş kaşları gür gösterebilir.
 • Tıbbi bir nedenle kaşı dökülenlere yeni kaş yapabilir.

KALICI  EYE-LINER UYGULAMASI

 • Fazla büyük gözleri normalleştirebilir.
 • Bitişik gözleri daha ayrık gösterebilir.
 • Küçük gözleri daha büyük gösterebilir.
 • İddiasız gözleri daha egzotik gösterebilir,
 • Farlı eyeliner uygulaması,

KALICI DUDAK ŞEKİLLENDİRME UYGULAMASI

 • Dudakları daha iyi tanımlayabilir.
 • Dolgun dudaklar sağlayabilir.
 • Ruj ve parlatıcının akmasına mani olabilir.
 • Düzensiz dudak çevresini düzeltebilir.
 • Yara izlerini gizleyebilir.
 • Dudak şeklini vurgulayabilir veya değiştirebilir.

Herhangi bir komplikasyona sebep vermemek için geçici olarak PİGMENTASYONUN yapılmaması gereken durumlar

Sabitlenmemiş yara

Lokal enfeksiyonlarda

Herpes simplex (uçuk)

Kemo ve radyoterapi esnasında

Hamilelik-Tüp bebek

Lokal dermatit

Zayıf bağışıklık sistemi (antibiyotik veya kortizon alındığında)

Estetik ameliyatlar sonrası (hekim onayı ile)

18 yaşın altındakilere.

 

Kesinlikle  Yapılmayacak durumlar

Etbenleri üzerine

HIV virüsü taşıyanlar

Melanoma

Cilt Lezyonları

Keloid

Doğuş lekeleri

Kılcal damar çatlamaları üzerine

Doktor onayı-Kontrolü Altında

Sarılık

Hemofili

Kardiyopati

Şeker hastalığı.

Pigmentasyon hakkında gerçekçi olmayan beklentilere sahip olanlara

TAVSİYELER

İlk 3  gün aralıklarla uygulanacak soğuk kompresler,oluşabilecek ödemi engeller.

Herpes öyküsü olan (Hekime danışarak) uygulama yapılmadan 2 gün önce uçuk hapı kullanmalı ve bir hafta kullanımına devam edilmelidir.

Pigmentasyon sonrası öncelikle uygulama yapılan bölgeye antibiyotikli pomadlar sürülerek olası bir enfeksiyona karşı önlem alınmalı.Evde yapacağı bakımlar anlatılır, ilk bir ay boyunca aşırı güneşe maruz kalmak(geniş şapka ile korunabilir) ve solaryuma girilmemeli  pigmentlerin koyulaşmasına neden olabilir.

 

 

Mikropigmentosyon Uzmanı -Eğitmen Sevil ERCAN

Seminer Ayrıntıları

 • Kalıcı Makyaj Nedir?
 • Uygulama Alanları Nedir?
 • Deri Anatomisi
 • Hijyen ve Detaylar
 • Kozmetik ve Para medikal uygulamalar
 • Malzeme Seçimi
 • Renk Teorisi,
 • Karışımlar Cilt alt tonu,
 • Cilde göre renk seçimi
 • Kaş şekilleri bilgisi
 • Dolgu ve kıl tekniği
 • Eyeliner, dipliner
 • Dudak uygulamaları
 • Kara Kalem çizim çalışmaları Suni deri üzerinde uygulamalar,
 • Müşteri bilgilendirme
 • Canlı aday üzerinde çalışmalar